روز جهانی نقص مادرزادی: سازمان جهانی بهداشت به دنبال افزایش آگاهی، تشدید اقدامات برای پیشگیری از نقایص مادرزادی است.

[ad_1]

دهلی نو: سازمان بهداشت جهانی نقص های مادرزادی را به عنوان ناهنجاری های ساختاری یا عملکردی (به عنوان مثال، اختلالات متابولیک) که در طول زندگی داخل رحمی رخ می دهد، تعریف کرده است. آنها را می توان در دوران بارداری، هنگام تولد و در برخی مواقع شناسایی کرد که بعداً شناسایی می شوند. نقایص مادرزادی ممکن است ناشی از یک یا چند عامل ژنتیکی، عفونی، تغذیه ای یا محیطی باشد و یکی از مهم ترین علل مرگ و میر نوزادان و کودکان، بیماری های مزمن و ناتوانی است.

تخمین زده می شود که سالانه 303000 نوزاد در سراسر جهان به دلیل نقص مادرزادی جان خود را از دست می دهند. علاوه بر مرگ و میر، نقایص مادرزادی باعث ناتوانی طولانی مدت می شود که تأثیرات قابل توجهی بر افراد، خانواده ها، سیستم های مراقبت های بهداشتی و جوامع دارد.

در روز جهانی نقایص مادرزادی، سازمان جهانی بهداشت و کشورهای عضو آن در منطقه آسیای جنوب شرقی و در سطح جهان صدای جمعی خود را برای افزایش آگاهی در مورد تمام نقایص مادرزادی و بهبود دسترسی به مراقبت و درمان با کیفیت بالا بردند. به مناسبت آگاهی از این روز، دکتر پونام ختراپال سینگ، مدیر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت در آسیای جنوب شرقی، بیانیه ای طولانی و آموزنده ارائه کرد که بسیاری از موضوعات مهم را برجسته کرد.

او در بیانیه خود گفت که در سال 2019 نقص های مادرزادی بیش از 530000 مرگ و میر را در سراسر جهان به خود اختصاص داده است که شامل بیش از 117000 مرگ در منطقه – حدود 22 درصد از کل جهان است. آنها سومین علت شایع مرگ و میر کودکان در منطقه و چهارمین علت شایع مرگ و میر نوزادان بودند که 12 درصد از کل مرگ و میر نوزادان را تشکیل می دهند. علاوه بر مرگ و میر، نقایص مادرزادی می تواند باعث عوارض و ناتوانی طولانی مدت شود که در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​باعث فشار بر سیستم بهداشتی و منابع اجتماعی و خانوادگی می شود.

وی افزود: «در همه کشورهای منطقه، سازمان جهانی بهداشت به تشدید تلاش‌ها برای افزایش پیشگیری، مراقبت، مراقبت و تحقیق و تسریع روز جهانی ناهنجاری‌های مادرزادی (WBDD) ادامه خواهد داد. وی در ادامه گفت: در واکنش به کووید-19، WHO به حمایت از همه کشورهای منطقه برای محافظت، دفاع و پیشبرد پیشرفت در همه زمینه‌های بهداشتی، از جمله کاهش تسریع در کاهش مرگ و میر مادران، نوزادان و کودکان زیر پنج سال – از سال 2014، که یک اولویت شاخص است، ادامه می‌دهد.

همه کشورهای عضو برنامه‌های اقدام ملی برای پیشگیری و کنترل نقایص مادرزادی دارند و نظارت بر نقایص مادرزادی در بیمارستان را آغاز کرده‌اند. شش کشور عضو – بنگلادش، بوتان، هند، مالدیو، میانمار و نپال – همچنان به ارائه داده‌های با کیفیت بالا به پایگاه داده‌های نظارت آنلاین تحت حمایت WHO ادامه می‌دهند که تا پایان سال 2021 بیش از 4 میلیون تولد را ثبت کرده بود. سالانه 45000 نوزاد با نقص مادرزادی متولد می شوند.

به عنوان بخشی از تلاش های گسترده منطقه برای حذف سرخک و سرخجه تا سال 2023 – یکی دیگر از اولویت های شاخص – همه کشورهای منطقه واکسیناسیون سرخجه را برای دختران معرفی کرده اند که به طور متوسط ​​83 درصد پوشش را گزارش می دهند.

چندین کشور عضو اکنون غذاهایی مانند آرد گندم را با اسید فولیک، ویتامین B-12 و آهن غنی‌سازی کرده‌اند و مداخلاتی را برای مدیریت و مراقبت‌های رایج ناهنجاری‌های مادرزادی در برنامه‌های ملی سلامت کودک گنجانده‌اند. برای دستیابی منطقه به اهداف و اهداف کلیدی – از جمله کاهش 35 درصدی اسید فولیک – نقایص لوله عصبی قابل پیشگیری، کاهش 50 درصدی تولدهای تالاسمی و حذف سیفلیس مادرزادی – باید به چندین اولویت پرداخته شود.

ابتدا، شکاف‌های ایمن‌سازی سرخجه باید بسته شود و دسترسی به مراقبت‌های دوران بارداری با کیفیت خوب بهبود یابد. چنین مراقبت‌هایی باید شامل مشاوره‌هایی باشد که زنان باردار را تشویق می‌کند از داروهای غیرضروری و اشعه ایکس اجتناب کنند، از قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی سمی و محصولات مضر مانند اجتناب کنند. تنباکو و الکل.

دوم، دسترسی به فناوری های غربالگری قبل از تولد مانند سونوگرافی، علاوه بر غربالگری بالینی و آزمایشگاهی نوزادان و نوزادان باید افزایش یابد. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اولیه باید برای حمایت از تشخیص و ارجاع آموزش ببینند، که در اکثر سیستم های بهداشتی امکان پذیر است.

سوم، کیفیت خدمات درمانی پزشکی، جراحی، توانبخشی و مراقبت تسکینی باید افزایش یابد و مسیرهای ارجاع بهتر تعریف و مورد استفاده قرار گیرد. کودکان آسیب دیده و خانواده های آنها باید به طور مداوم به خدمات بهداشت روانی و حمایت های روانی- اجتماعی مناسب دسترسی داشته باشند و عاری از انگ و تبعیض باشند.

چهارم، جمع آوری داده ها، نظارت و ارزیابی باید همچنان تقویت شود و سیاست ها و برنامه ها به طور مستمر ارزیابی شوند. برابری، کارآیی و تأثیر باید به تعریف همه کارهای ما ادامه دهد.

دکتر پونام بیانیه خود را با این جمله به پایان رساند: “جنبش WBDD ما باید به رشد خود ادامه دهد. نقایص مادرزادی رایج، پرهزینه و حیاتی هستند. در سراسر منطقه، آنها سهم فزاینده ای از مرگ و میر زیر پنج سال را تشکیل می دهند زیرا سایر علل همچنان رو به کاهش است. با هم، ما باید به ادغام مداخلات برای افزایش پیشگیری از نقص مادرزادی، نظارت، مراقبت و تحقیق در سراسر مناطق برنامه، تسریع پیشرفت به سوی اولویت‌های شاخص و چشم‌انداز “تداوم، تسریع، نوآوری” ادامه دهیم.

در روز جهانی نقایص مادرزادی، WHO تعهد خود را برای اطمینان از اینکه هر زن و کودکی می تواند زنده بماند و رشد کند و منطقه و جهان ما را متحول کند، مجدداً تأیید می کند.

منطقه آسیای جنوب شرقی سازمان جهانی بهداشت شامل 11 کشور عضو است: بنگلادش، بوتان، جمهوری دموکراتیک خلق کره، هند، اندونزی، مالدیو، میانمار، نپال، سریلانکا، تایلند و تیمور شرقی.[ad_2]

Cole Rasmussen

متخصص ترم بیکن عاشق معمولی قهوه. علاقه مند به مسافرت هاردکور ماون اینترنتی جذاب و ظریف. دانشجو.

تماس با ما